#StandWithUkraine

Boletus edulis
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

Boletus betulicola
Bērzu baravika

Egļu baravika

Boletus luridus
Parastā raganbeka

Cits latviskais nosaukums: Cietene
English names: Cep, Edible Bolete, Penny Bun
Deutschen Namen: Herrenpilz, Fichten-Steinpilz

Liela, reizēm pat ļoti liela (30 cm diametrā!) beka ar vairāk vai mazāk tumši brūnu cepurītes virsu; ar sākumā netīri baltām, vēlāk dzeltenīgām, zaļgandzeltenām un visbeidzot gaiši olīvzaļām porām (stobriņu atverēm) cepurītes apakšā; ar resnu bāli pelēcīgu vai gaiši brūnganu vālesveida kātiņu, kura augšdaļu klāj smalks balts tīklojums. Mīkstums blīvs un balts, griezumā krāsu nemaina. Aug gandrīz vienīgi zem eglēm jau no jūnija līdz pat novembrim. Visai bieži sastopama, ir pati izplatītākā baraviku suga Latvijā kopumā. Ēdama un ļoti garšīga; cepama bez iepriekšējas novārīšanas, marinējama, kaltējama u.c.

Piezīme. Mūsdienās šajā sugā tiek iekļautas arī dažas citas baravikas, kuras agrāk skaitījās atsevišķas sugas: baltā baravika, dzeltenā baravika, pat bērzu baravika. Par pēdējo tomēr nav vienprātības; arī mūsu vietnē tā ir saglabāta kā atsevišķa suga. Savukārt abas pirmās, kuras Latvijā ir ārkārtīgi retas, atainotas šī egļu baravikas apraksta īpašās lappusēs: dzeltenā un baltā.

The diameter of this mushroom can reach up to 30 cm. Spore powder is dark olive-brown. It grows under spruce from June to November. It is very common in Latvia and one of the best edible mushrooms in this country. It is very tasty when fried in butter, or in soups. One can also dry, pickle and salt this mushroom.

Note. Nowadays the concept of this species includes a number of closely similar boletes of the same genus, which had been treated as separate species in the past: Boletus persoonii, Boletus venturii, even Boletus betulicola (not agreed by everybody).

Baravika ir viena no vērtīgākajām un izskatā ziņā iespaidīgākajām sēnēm mūsu mežos. No visā baravikām egļu baravika ir pati izplatītākā mūsu zemē.
Cep is one of the most valuable and visually impressive mushrooms in Latvia's forests. 

Egļu baravikas cepurīte vienmēr ir vairāk vai mazāk tumši brūna,
tomēr konkrētais krāsas tonis mēdz variēt gana plašās robežās.

upside/underside augš-/ apakšpuse
the YELLOW form dzeltenā baravika 
the WHITE form baltā baravika
tightly clustered saaugušas kopā
compact group kompakta grupa

free hit counter