#StandWithUkraine

Entoloma vernum
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

Entoloma clypeatum
Vairoga sārtlapīte

Pavasara sārtlapīte

 
 

Syn.: Rhodophyllus cucullatus
Latviskais nosaukums: Pavasara sārtlapīte
English name: Spring Pinkgill
Deutsche Name: Frühlings-Rötling

Neliela lapiņsēne ar sākumā smailu, vecumā plakanu, taču joprojām centrālā paugura rotātu cepurīti, kura mitrumā ir brūna ar melnganu ietonējumu, bet sausumā - smilšbrūna; ar sākumā pelēcīgi baltām lapiņām, kuras vēlāk sporu izbiršanas gaitā krāsojas sarkanbrūnas vai netīri brūnas; ar mēreni garu kātiņu brūnos toņos, lejasgalā gaišāku. Aug priežu mežos un sausās pļavās, sāk no mēreni agra pavasara un turpina līdz pat rudenim. Samērā bieži sastopama. Agrāk tika uzskatīta par nopietni indīgu, tagad vairs tikai par neēdamu. Maldīgo uzskatu, iespējams, bija izraisījusi hroniska jaukšana ar kādu citu ļoti līdzīga izskata sārtlapīti, no kurām dažas patiešām ir nopietni indīgas.

The diameter of its cap usually does not exceed 5 cm. Spore powder is red-brown, just the same as the gills when mature. It grows in pine forests and in dry meadows from April to September. It is common in Latvia. Regarded poisonous in the past, it is classified just as inedible nowadays. (Perhaps, it may have been confused with a truly poisonous look-alike, which are quite numerous).

Pavasara sārtlapītes aug pa vienai vai mazās grupās. Cepurīte, kamēr mitra, ir melngani brūna.
Spring Pinkgill grows solitary or in small groups. Its cap is brown with blackish hue while moist.

Pavasara sārtlapītei lapiņu sārtums sākumā ir gandrīz nemanāms, taču uz vecumu pastiprinās.
The pinkish hue of the gills may be barely noticeable in the beginning but increases with age.

ageing specimen pavecs eksempl. 

free hit counter