#StandWithUkraine

Leucoagaricus leucothites
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

Agaricus vaporarius
Milzu atmatene

Riekstu sārtsporene

 
 

Syn.: Leucoagaricus cretaceus; Leucoagaricus holosericeus; Leucoagaricus pudicus; Leucoagaricus naucinus
English names: White Dapperling; Smooth Parasol
Deutsche Name: Rosablättriger Egerlingsschirmling

Vidēju izmēru lapiņsēne gandrīz viscaur tīri baltā krāsā. Aug vasarā un rudenī dārzos, parkos, pļavās u.c. zālainās vietās. Ēdama, cepama bez iepriekšējas novārīšanas. Ir līdzīga atmatenēm, taču tām sporas ir nevis sārtas kā riekstu sārtsporenei, bet gan tumšākos toņos; rezultātā līdzīga atšķirība ir arī lapiņu krāsā. Nepieredzējis sēņotājs riekstu sārtsporeni var sajaukt ar balto mušmiri, taču tai sporu masa ir tīri balta, nevis sārta; kātiņa pamatni tai aptver maksts, kādas nav sārtsporenei, utt.

Piezīme. Mūsdienās, pamatojoties, cita starpā, uz pētījumiem molekulārā līmenī, sugas Leucoagaricus leucothites jēdzienā nereti iekļauj abas sārtsporeņu sugas, kuras agrāk bija konstatētas Latvijā, - Leucoagaricus cretaceus (riekstu sārtsporeni) un Leucoagaricus holosericeus (zīdaino sārtsporeni). Tomēr joprojām pastāv arī viedoklis, ka šīs divas sugas nav apvienojamas. Mūsu vietnē, sekojot Latvijas Dabas muzejam, ir pieņemts, ka suga ir viena un dēvējama vecajā vārdā - riekstu sārtsporene.

The diameter of its cap usually varies from 5 to 10 cm. Spore powder is white at first and pink later. Its fruiting body is almost white and has very soft gills. It grows in gardens, parks, meadows, pastures and fields. Its growing season extends from July to October. It is rather common in Latvia. Edible, very tasty when fried without boiling. Do not confuse it with Amanita virosa: that one has pure white spore powder! Some Agaricus spp., which also look similar, have dark spore powder, not pink one.

Note. We follow the (somewhat arguable) concept that L. leucothites includes both former L. cretaceus and L. holosericeus.

Riekstu sārtsporenei cepurīte ir tīri balta un pat spīdīga, tādēļ to ir vieglāk sajaukt ar balto mušmiri nekā atmatenes!
White Dapperling is white indeed, and even shiny, so it can be confused with the Destroying Angel much too easily!

Riekstu sārtsporenes kātiņu ieskauj ādains gredzens (šajā rakursā gandrīz pilnībā slēpts aiz cepurītes tuvējās malas).
White Dapperling has a ring around its stipe (here: hardly seen behind the nearest margin of the cap).

Šajā lappusē ir atainoti sugas eksempāri, kuri agrāk tiktu uzskatīti par ļoti reti sastopamo zīdaino sārtsporeni (Leucoagaricus holosericeus).
Abi foto ir no atradnes Siguldas pilsētas teritorijā, zālājā pie lielveikala.

upside and underside augšpuse, apakšpuse
 in urban environment pilsētas centra zālājos

free hit counter