#StandWithUkraine

Morchella elata
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

 

Augstais lāčpurns

Morchella esculenta
Parastais lāčpurns

English name: Fire Morel
Deutschen Namen: Spitz-Morchel, Hohe Morchel

Pavasarī sastopama prāva, liela vai pat ļoti liela (retumis līdz 30 cm augsta!) askusēne ar tumšbrūnu vai gaišbrūnu šūnveidā sakrokotu vārpsta formas cepurīti; ar baltu vai iedzeltenu kātiņu; ar ļoti dobu iekšpusi. Cepurīte ir saaugusi ar kātiņu gandrīz visā savā augstumā, bet zem cepurītes kātiņš ir gandrīz vai tikpat resns kā cepurītes apakšdaļa. Aug aprīlī un maijā lapkoku un jauktos mežos ar bagātīgu augsni, kā arī dārzos. Ļoti reti sastopama. Ēdama; pirms cepšanas gan ieteicams neilgi pavārīt.

Vēl par šo sugu (t.sk. arī citas fotoilustrācijas, kuras atsūtījuši mūsu apmeklētāji) sk. saistītajā vietnē senes.lv, konkrēti, šeit.

Its fruit-body can sometimes be really huge - up to 30 cm tall! Spore powder is white. It grows in deciduous forests, parks and gardens from April to May. It is very rare in Latvia. Edible after boiling, very tasty.

Augstā lāčpurna cepurīte ir slaida, tikai mazlietiņ resnāka nekā kātiņš un savienota ar to gandrīz visā savā augstumā.
(Atvainojamies par diezgan būtisku kļūdu, kura bija iezagusies šajā attēla parakstā un nostāvējusi, mūsu nepamanīta, vairākus gadus.)
The cap of Fire Morel isn't of much larger diameter than the stipe and is attached to it along almost the entire height.

(Gaišie "matiņi", kas pielipuši pie šī svaigi nogrieztā eksemplāra cepurītes, ir kāda nenoskaidrota auga sēklas.)
(The tiny bright "hairs", which stick to the cap of this just cut specimen, are seeds of an unidentified plant.)

Fotogrāfa komentārs. Tā kā šī retā lačpurnu suga visbiežāk ir sastopama dārzos, kuri, kā par nelaimi, parasti ir sveši, mums gadījies 
uziet un nofotografēt vien dažus nolauztus eksemplārus - vienu tikpat kā svaigu (šeit) un dažus kādu laiku pastāvējušus (2. lappusē).

few more specimens vēl daži eksemplāri  

free hit counter