Phaeolepiota aurea

Entry · Uz ieeju Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 
Zelta brūnsardzene

Cits latviskais nosaukums: Zelta zvīnene
English names: Golden Cap, Golden Bootleg
Deutsche Name: Goldfarbener Glimmerschüppling

Lielu izmēru lapiņsēne, kura aug ar nitrātiem bagātās augsnēs, t.sk. ar šādu mākslīgo mēslojumu kaisītās. (Tādēļ bija īpaši izplatīta padomju varas gados, kad minerālmēslojums tika lietots milzu apjomos.) Par šīs sēnes lietošanu uzturā ir pretrunīgas ziņas. Zināms, ka svaiga tā ir vāji indīga un var izraisīt nopietnus gremošanas traucējumus; Latvijā ir reģistrēti vairāki saindēšanās gadījumi. Iespējams, ka šī sēne ir jānovāra un ūdens jānolej, lai padarītu to patiešām ēdamu.

This mushroom can be as tall as 25 cm and as wide as 25 cm. Spore powder is rusty brown, ochre brown. It is one of the largest fungi of Latvia. It grows in nutrient-rich soils along forest tracks and ditches from September to November. It is quite common in Latvia. (During the Soviet rule, Latvia's soil was being massively enriched with nitrates, which facilitated the growth of this mushroom.) Its surface is velvet-like and slightly grainy. This mushroom contains small amount of hydrocyanic acid. It is slightly poisonous and can cause stomach-ache.

 

Jaunām zelta brūnsadzenēm lapiņas aizsedz ādains plīvurs, kurš savieno cepurītes malu ar kātiņu.
Young Golden Bootlegs have the gills hiden by a veil, which connects cap's margin with the stem.

♦ ♦ ♦

Ārkārtīgi bagātīgs zelta brūnsardzeņu lauks Ventspilī, Piejūras parkā ir apskatāms fotoportālā Flickr, konkrēti, šeit.
 An extremely rich field of Golden Bootlegs in the Latvian port city of Ventspils can be seen on Flickr, namely here.

  underside close-up apakšpuse tuvplānā

free hit counter