#StandWithUkraine

Piptoporus betulinus
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 
Brūnā bērzupiepe

Cits latviskais nosaukums: Parastā bērzupiepe
English names: Birch Polypore, Razorstrop Fungus
Deutsche Name: Birken-Porling

Viengadīga prāvu izmēru piepe (platums parasti līdz 15 cm, pavisam reti līdz 20 cm), sākumā gandrīz apaļa, tikpat kā balta un pavisam gluda, vēlāk pusapaļa, brūna un joprojām gluda, beidzot diezgan plakana ar šauru piestiprinājumu substrātam; samērā mīksta un korķaini sausa; ar biezu baltu ieritinātu malu. Aug uz dzīviem vai kritušiem bērziem laikposmā no jūnija līdz oktobrim, taču ir redzama uz kokiem cauru gadu. Ļoti bieži sastopama. To labprāt ēd daži meža dzīvnieki. Kamēr vēl ir ļoti jauna (gandrīz balta), esot ēdama arī cilvēkam (pēc novārīšanas).

The width of this bracket fungus can reach up to 15 cm or even 20 cm in rare cases. Spore powder is white. It usually grows on living or fallen birches from June to October. It is very common in Latvia and can bee seen on trees all year round. Very young (still almost white) specimens are said to be edible after boiled.

 Brūnā bērzupiepe ir viena no Latvijā visbiežāk sastopamajām lielajām piepēm. To labprāt ēd daži meža dzīvnieki (sk. iegrauzumu pa labi uz augšu).

 

Nobriedusi brūnā bērzupiepe ir ar gludu brūnu virsu un šauru piestiprinājumu substrātam. Jauna brūnā bērzupiepe ir gaišāka (ļoti jauna - pat balta).

  underside (pores) apakšpuse (poras)

free hit counter