#StandWithUkraine

Pluteus umbrosus
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

 
 

Ēnainā jumtene

 
 

English name: Velvet Shield
Deutschen Namen: Aderiger Dachpilz, Schwarzflockiger Dachpilz, Weißflockiger Dachpilz, Körniger Dachpilz

Neliela vai pat maza lapiņsēne ar brūnu izteikti samtainu cepurīti (malā gaišāku, vidū tumšāku), kuru rotā radiāls dzīslojums (tāpat uz vidu tumšāks); ar brīvām (t.i., kātiņam nepievienotām) sākotnēji baltām, bet vēlāk sārtām, vienīgi šķautnēs melnām lapiņām; ar baltu vai gaiši brūnu, sīkām brūnām zvīņām nosētu kātiņu. Aug no jūlija līdz oktobrim uz nedzīvas lapkoku, g/k ozolu un dižskābaržu koksnes (izņēmuma gadījumos - arī uz skujkoku koksnes) - celmiem, kritalām, dažkārt arī uz skaidām. Ļoti reti sastopama, iekļauta Aizsargājamo sugu sarakstā. Ēdama, tomēr pareizāk būtu kā īpaši lielu retumu ēšanai nevākt.

The diameter of this mushroom usually varies from 3 to 6 cm. Spore powder is pale pink. It grows on stumps or dead trunks of deciduous trees, mostly oak and beech (in exceptional cases - on dead coniferous wood) from July to October. It is very rare in Latvia and is on Latvia's official Endangered Species List. Edible, but should not be collected because of that status.

Ēnainās jumtenes cepurīte ir malā gaišāk, ap vidu tumšāk brūna, izteikti samtaina un ar raksturīgu radiālu dzīslojumu, arī uz vidu tumšāku.

Ēnainā jumtene ir neliela - ar cepurīti parasti dažu centimetru diametrā (sk. augstāk),
taču izņēmuma gadījumos sastopami vēl mazāki eksemplāri.

Šīs lappuses foto ir no divām Ivara Leimaņa pamanītām atradnēm:
Līgatnes novadā, uz austrumiem no Līgatnes dabas taku teritorijas,
kā arī Siguldas pilsētā, gravā zem vecās kapsētas dienvidu malas.

upside / underside augš- / apakšpuse 

 

free hit counter