#StandWithUkraine

Urnula craterium
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 
Krātera urnula

English names: Devil's Urn, Black Tulip Fungus
Deutsche Name: Schwarzer Kelchbecherling

Tumši pelēkbrūna, neitrāli tumšpelēka vai rūsasbrūna, pirmsākumā slēgta, tad dziļi kausveidīga askusēne ar diametru tipiski 3-4 cm un pagaru kātiņveida izaugumu, kura atrodama martā un aprīlī (vēlos pavasaros - arī maija sākumā) uz augsnē daļēji vai pilnīgi iegrimušiem lapkoku sprunguļiem un sīkām kritalām, lielākoties blīvās grupās. Sugas atradnes ir reti sastopamas, toties pat viduvējās ik sezonu mēdz būt vairāki desmiti, bet ražīgakajās - ap simts vai pat daži simti augļķermeņu. Neēdama.

The diameter of this dark cup-shaped fungus usually does not exceed 6 cm. Spore powder is reddish-brown. It is one of the earliest spring fungi, it grows from March to April (or early May). It shows up in tight groups on fallen branches of deciduous trees. Inedible. It is generally rare in Latvia. However, some localities yield >100 fruit-bodies per season in favorable years.

Krātera urnulas aug martā un aprīlī (vēlos pavasaros - arī maija sākumā) uz zemē daļēji vai pilnīgi iegrimušiem lapkoku sprunguļiem un sīkām kritalām,
parasti - blīvās grupās, paretam - arī vienpati.
Devil's Urns usually grow in very tight groups.

Krātera urnulas ārpuse var būt tumši pelēkbrūna, neitrāli tumšpelēka (reizēm gandrīz melna) vai rūsasbrūna. Iekšpuse vienmēr ir tikpat kā ogļmelna.

Krātera urnulas - briedumā (pa kreisi) un jaunībā (pa labi). Šādi puslīdz vienpati augļķermeņi ir novērojami salīdzinoši reti.

Šīs lappuses foto ir no trim atradnēm Gaujas nacionālajā parkā (bijušajā Krimuldas mežaparkā un divviet Gaujas senlejas krastā pie Silciema).

large & dense groups prāvas blīvas grupas 
both uprooted and cut izgāztas un pārgriezta
at particular locality Atomkalna atradnē 

free hit counter