Xerocomus badius

Entry · Uz ieeju Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

Leccinum variicolor
Raibā bērzubeka

Lāču samtbeka

Xerocomus chrysenteron
Raibā samtbekai

Syn.: Boletus badius; Imleria badia
Citi latviskie nosaukumi: Lāču beka, Poļu beka
English name: Bay Bolete
Deutsche Name: Maronen-Röhrling

Šī vidēja lieluma beka aug zem eglēm un priedēm (dažkārt arī uz dzīva vai nocirsta koka pamatnes pārdesmit centimetrus virs zemes), parasti prāvās izkliedus grupās, no jūlija līdz oktobrim (paretam arī novembrī). Mīkstums un stobriņi iespiedumu un bojājumu vietās mēreni zilē. Bieži sastopama. Cepama bez novārīšanas, ir ļoti garšīga marinēta, var kaltēt, ir laba zupās.

Piezīme. Lāču samtbeka tautā dažkārt tiek nepareizi saukta par priežu beku, kas ir pavisam cita suga (Suillus variegatus)!

The diameter of this mushroom usually varies from 3 to 20 cm. When bruised, its flesh and pores become green-blue. Spore powder is olive-brown. It is a valuable edible mushroom. It grows abundantly under spruce and pine, sometimes on wood, even a dozen centimeters above the base of a living tree, from July to October (sometimes to November). It also tends to favor scarified soil. It is common in Latvia.

Lielā vairākumā gadījumu lāču samtbeka aug uz zemes (kā šis lielais pieaugušais eksemplārs), tomēr ne gluži vienmēr (sk. zemāk).
Most often, Bay Bolete grows on the ground (like this large mature specimen). However, that's not always the case (see below).

Tomēr dažkārt lāču samtbeka aug uz vēl stāvošas koksnes (stumbra, celma). Šeit: pajauni eksemplāri uz veca celma un uz dzīvas priedes pamatnes.
Occasionally Bay Bolete grows on still standing wood (trunk, stump). Here: two younger specimens on an old stump and on the base of a living pine.

old & young specimens vecs & jauns eksemplārs
standing + underside up augoša + apakša augšup

 

free hit counter