#StandWithUkraine

Armillaria borealis
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

 
 

Ziemeļu celmene

Armillaria cepistipes
Bumbuļkāta celmene

English name: Northern Honey Fungus
Deutsche Name: Nördlicher Hallimasch

Neliela (diametrs daži cm) lapiņsēne ar brūnganu cepurīti, kura ir nosēta ar sīkām tumšākām zvīņām; ar baltām vai gandrīz baltām lapiņām; ar sīkstu un lejasgalā paresninātu kātiņu, kuru apjož balts gredzens. Aug uz visai dažādu sugu koksnes - kā skujkoku, tā lapkoku; gan uz dzīvas, gan uz atmirušas (celmiem, kritalām, seklām saknēm), turklāt ne vienpati, bet gan blīvos baros, arī čemuros. Parastais augšanas periods - no septembra līdz novembrim. Ļoti reti sastopama. Ēdama (izņemot diezgan sīkstos kātiņus) gan marinētā, gan sālītā veidā; jānovāra apm. 30 minūtes un ūdens jānolej (jo ir bijušas saindēšanās, kad nav tikusi kārtīgi novārīta vai arī tikusi aukstā veidā iesālīta). Tomēr dažiem indivīdiem var izraisīt gremošanas traucējumus.

Piezīme. Šo sugu atainojošā lappuse tika savulaik noimprovizēta, ilustrāciju komplektu, kurš atainoja parasto celmeni vārda plašā nozīmē (Armillaria mellea sensu lato), sadalot četrām konkrētajām sugām, taču nepievienojot papildu ilustrācijas. Ceram to izdarīt nākotnē, tomēr nevaram būt pārliecināti, vai un kad šai Latvijā ļoti retajai celmeņu sugai izdosies uzņemt jaunus foto.

The diameter of this mushroom usually varies from 4 to 9 cm. Spore powder is yellow. It grows usually in rich clusters on stumps of coniferous and deciduous trees. Its growing season is from September to October. It is very rare in Latvia. It is edible after boiling, while fresh is somewhat poisonous. Some people may suffer digestive upset from this mushroom.

Šīs lappuses foto ir no atradnes, kura pirms celma izraušanas bija Baldonē, Pilskalna ielas malā.

free hit counter