#StandWithUkraine

Artomyces pyxidatus
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 
Lapkoku svečtursēne

Syn.: Clavicorona pyxidata
English name: Candelabra Coral
Deutsche Name: Becher-Koralle

Koraļļveidā sazarota, līdz 12 cm augsta visai blāva sēne, kura aug pa vienai vai grupās uz atmirušas koksnes (kritalām, retāk uz stāvošiem stumbriem un celmiem), tuklāt visbiežāk uz lapkoku, tomēr reizēm arī uz skujkoku. Par svečtursēni ir nodēvēta tādēļ, ka tās zaru gali atgādina miniatūrus četržuburu svečturīšus. Sastopama kopumā diezgan reti, tomēr dabiskos, cilvēka neaiztiktos mežos - ievērojami biežāk. Aug visu vasaru un rudenī. Ēdama, taču dažam var izraisīt gremošanas traucējumus.

Its fruiting body branches again and again, ending into numerous four-tipped "crowns" and can be up to 12 cm tall. Spore powder is beige. That fungus grows on deciduous (rarely on coniferous) wood in summer and fall. It is rather rare generally, however, more abundant in undisturbed forests. Edible, but can cause stomach upset to some particularly sensitive persons.

Lapkoku svečtursēne dabūjusi šādu nosaukumu tādēļ, ka tās zaru galiņi atgādina miniatūrus četržuburu svečturīšus. Tā aug uz atmirušas koksnes.

Labvēlīgos apstākļos lapkoku svečtursēnes augļķermeņi, to saaugumi vai grupas var būt patiešām milzīgi! (Sk. arī šīs sugas otro un trešo lappusi.)

Šīs lappuses foto ir no atradnēm Nurmižu gravu rezervātā, kā arī citviet Gaujas nacionālajā parkā.

 huge fruit–bodies milzu augļķermeņi
very large groups īpaši lielas grupas
in untypical habitat neparastā augtenē  
early / late ones agras un vēlīnas

free hit counter