#StandWithUkraine

Cantharellus cibarius
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 
Parastā gailene

English name: Yellow Chanterelle
Deutsche Name: Echter Pfifferling

Lai gan izskatās pēc lapiņsēnes, patiesībā tāda nav: šķietamās lapiņas "cepurītes" apakšpusē patiesībā ir tikai augļķermeņa krokas, bet pati "cepurīte" faktiski nav nodalīta no "kātiņa" - tie ir viens viendabīgs veidojums. Ļoti garšīga ēdamā sēne, kas visai reti ir tārpaina un ir ilgi uzglabājama, tāpēc ļoti iecienīta. Cepama bez iepriekšējas novārīšanas, kaltējama, sālāma, marinējama. Aug no vasaras sākuma līdz pat vēlam rudenim (paretam izaug pat decembrī un īpaši siltā ziemā var saglabāties svaigas arī vēl janvārī).

Bez parastās gailenes Latvijā aug arī citas gaileņveida sēnes (sk. šo sugu pārskatu vietnē senes.lv šeit).

The size of this mushroom can range from 1 to 12 cm in diameter. Spore powder is pale yellow. This mushroom is very common in Latvia's forests. Usually it grows in large groups on moss carpet or bare ground under spruce, pine or birch from June to late November, sometimes even in December. Edible and tasty when fried in butter. One can dry, pickle and salt them, too.

Parastās gailenes visai spilgti izceļas uz zemsedzes fona ar savu koši dzelteno krāsu.
Due to their vivid color, Yellow Chanterelles can be easily noticed on the forest floor.

Visvairāk gailenes mēdz augt no jūlija (pa kreisi) līdz oktobrim (pa labi). (Tomēr nebūt ne tik reti ir atrodamas arī jau jūnijā un vēl novembrī.)
Chanterelles do grow most intensely from July (left) to October (right).

Dažos gados svaigas gailenes ir atrodamas pat decembra vidū.
Occasionally Chanterelles can be found even in mid-December.

standing + underside up augoša + apakša gaisā  
growing in large groups daudzas sēnes grupā   
full bowl of mushrooms! pilna bļoda ar sēnēm!    

free hit counter