#StandWithUkraine

Flammulina fennae
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

 
 

Baltā ziemene

Flammulina velutipes
Samtainā ziemene

Syn.: Flammulina velutipes var. fennae
English name: (unknown)
Deutschen Namen: Blasshütiger Samtfußrübling, Wurzelnder Samtfußrübling

Neliela lapiņsēne ar sākumā bāli okerbrūnu, bet vēlāk baltu, bāli dzeltenīgu vai smilškrāsas cepurīti (taču parasti centrā vēl aizvien okerbrūnu); ar baltām vai bālas krēmkrāsas lapiņām; ar samtainu kātiņu, kurš augšdaļā ir bālā okerkrāsā, bet zemāk pakāpeniski kļūst vispirms sarkanīgi brūns, tad melngans (sēnes briedumā). Aug no augusta līdz oktobrim, tomēr pārliecinoši visvairāk - septembrī (atšķirībā no samtainās ziemenes, kura oktobrī parasti tikai sāk augt un reizēm turpina līdz pavasarim); uz lapkoku celmiem (ļoti reti - uz vēl dzīva koka), t.sk. pilsētvidē, praktiski vienmēr - palielos čemuros. Visai reti sastopama. Ēdama un garšīga. Cepama bez iepriekšējas novārīšanas, tikai jānoblanšē. Izmantojamas vienīgi cepurītes, jo kātiņi ir sīksti.

The diameter of its pretty bright cap (much brighter than that of Flammulina velutipes) usually does not exceed 5 cm, and its almost black (except at the top) velvety stalk can be up to 5 cm tall. Spore powder is white or pale yellow. It grows, almost exclusively in clusters, on stumps of deciduous trees, often in urbanized areas, from late August to October. It is quite rare in Latvia. Edible when fried, really tasty.

Baltajām ziemenēm cepurītes jau pirmsākumā ir krietni gaišākas nekā samtainajām, bet laika gaitā kļūst vēl gaišākas, malās tikpat kā baltas (pa labi).
Atšķirībā no samtainajām ziemenēm, aug nevis gada aukstākajos mēnešos, bet gan lielākoties septembrī, turklāt praktiski vienmēr - palielos čemuros.
(Sīkās gaišpelēkās zvanveida sēnes, kuras izaugušas uz tā paša celma kur ziemeņu čemuri, ir dižbara tintenes.)

Arī tad, kad balto ziemeņu cepurītes laika gaitā kļūst kopumā arvien gaišākas - līdz pat gandrīz tīri baltām,
to centri parasti joprojām paliek okerkrāsā. (Šeit: tas pats čemurs, kas attēlā augstāk ir redzams pa labi).

at different ages dažādā vecumā
underside and stipe apakšpuse & kātiņš
in "wrong" season nelaikā izaugušas 

free hit counter