#StandWithUkraine

Fomitopsis rosea
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

Fomitopsis pinicola
Parastā apmalpiepe

Rožainā apmalpiepe

 
 

Cits latviskais nosaukums: Rožainā piepe
English name: Rosy Polypore
Deutschen Namen: Rosenroter Baumschwamm

Neliela (platums nepārsniedz 10 cm, bet tipiski ir 4-6 cm) daudzgadīga puslokveida piepe ar rozā vai brūni rozā augošo malu un tumšbrūnu vai tikpat kā melnu pārējo virsu; ar mazām rozā porām apakšpusē. Uz virspuses ir koncentriskas rievas, kuras veidojas, mijoties intensīvākai un rimtākai augšanai. Augļķermeņa konsistence korķaina vai koksnaina, izteiktas smaržas nav. Aug uz vecām lielu egļu kritalām ēnainos un, kā likums, cilvēka darbības maz skartos mežos. Skatījusies ļoti reti sastopama, iekļauta Aizsargājamo sugu sarakstā, taču mūslaiku novērojumi rāda, ka piemērotā vidē ir pat pabieži sastopama. Neēdama.

The size of this bracket fungus does not exeed 10 cm in width. Its fruiting bodies last for several years. Spore powder is white. Once it had been regarded as very rare in Latvia. Recently, however, it has been found to be rather widespread. Inedible.

Rožainās apmalpiepes augošā mala ir rozā vai brūni rozā (fotoattēlā šis tonis ir vāji atveidojies), vecākā virsa - brūna, tumšbrūna vai gandrīz melna.

Laika gaitā rožainās apmalpiepes rozā maliņa pakāpeniski izzūd, tā ka gandrīz melna kļūst visa virspuse; tā arī aizvien stiprāk saplaisā (sk. arī zemāk)

Rožainā apmalpiepe tipiski ir sastopama vairākos, reizēm pat daudzos eksemplāros uz vienas kritalas. Tik kompaktas grupas kā šeit gan atgadās reti.

Abu sugas lappušu foto ir no atradnes Krustkalnu rezervātā un trim atradnēm Gaujas nacionālajā parkā - pie Ķūķiem un divviet pie Krimuldas (Kraukles un Vikmestes krastos).

 underside (pores) apakšpuse (poras)

free hit counter