#StandWithUkraine

Gyroporus cyanescens
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 
Rudzupuķu smilšbeka

Syn.: Suillus cyanescens
Cits latviskais nosaukums: Zilējošā cūku beka
English name: Cornflower Bolete
Deutsche Name: Kornblumen-Röhrling

Prāvu izmēru beka (cepurītes diametrs līdz 15 cm) ar samtainu pelēcīgi gaišdzeltenu cepurīti, kura pieskārumos strauji kļūst tumši pelēkzila; ar sākumā baltiem, vēlāk iedzelteniem stobriņiem, kuri piespiedumos strauji zilē; ar iedzeltenu, pieskārumos zilējošu vālesveidīgu un resnākajā daļā dobumainu kātiņu, kuru apjož vāji izteikts pūkains gredzens; ar baltu vai iedzeltenu, taču griezumā ļoti stipri un spēji zilējošu - līdz rudzupuķu krāsai! - mīkstumu (taču cepot izbalējošu līdz zeltaini dzeltenam). Aug smilšainā augsnē zem priedēm, kā arī lapkoku mežos no jūlija līdz oktobrim. Pareti sastopama. Ēdama, uzreiz cepama, ļoti garšīga. Bez tam parasti nav kāpuru izalota. Piemērota arī kaltēšanai. (Radniecīga, taču daudz retāk sastopama un ne tik garšīga ir kastaņu smilšbeka, kurai ir brūna cepurīte un kura ne griezumā, ne piespiedumos nezilē.)

The diameter of this mushroom usually varies from 5 to 15 cm. Spore powder is pale yellow. It turns corn-flower blue where bruised or cut (however, after a while its flesh returns to yellow). It grows on sandy soil under pines as well as in mixed forests from July to October. It is a rather rare in Latvia. Edible and very tasty. (There is a closely related and even more rare species Gyroporus castaneus, which does not tint blue where bruised.)

Rudzupuķu smilšbeka, kamēr neapgrābstīta, patiešām ir gandrīz smilškrāsā - pelēcīgi gaišdzeltena. Cepurīte ir samtaina, tas jaušams jau pēc izskata.
Despite being called Cornflower Bolete, an untouched fruit-body is actually beige-colored.

Pat ļoti viegla pieskāriena vietā uz rudzupuķu smilšbekas cepurītes ātri parādās zils ietonējums (kreisajā malā).
Even a slight touch makes the cap of Cornflower Bolete to stain blueish.

Bojājumu vietās rudzupuķu smilšbekas cepurīte strauji kļūst tumši pelēkzila.
Where damaged the cap of Cornflower Bolete quickly turns deep grey-blue.

upside & underside augš- & apakšpuse
 the intense blue tint ļoti spēcīgā zilēšana
few older specimens pavecāki eksemplāri
 more pics+comments vēl citi foto+komentāri

 

free hit counter