#StandWithUkraine

Lepista nuda
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 
Kailā aplocene

Syn.: Clitocybe nuda, Tricholoma nudum
Cits latviskais nosaukums: Kailā pūkaine
English name: Wood Blewit
Deutsche Name: Violetter Rötelritterling

Vidēju izmēru lapiņsēne ar zilganvioletu, vēlāk violetbrūnu vai pat brūnu cepurīti, pilnīgi gludu un malā ilgu laiku ieritinātu; ar lapiņām cepurītes krāsā, kuras ir visai cieši viena pie otras un kātiņam taisni pieaugušas; ar paresnu (īpaši lejasgalā) kātiņu, kurš sākumā ir cepurītes krāsā, vēlāk izbalē, taču pastāvīgi ir šķiedrojuma vai smalka gareniska rievojuma klāts; ar sākumā violetu, vēlāk jau bālāku mīkstumu, pēc skata ūdeņainu. Aug rudenī g/k zem eglēm un liepām, reizēm izveidojot raganu apļus. Bieži sastopama. Ēdama (jānovāra), tomēr specifiski jutīgiem indivīdiem var izraisīt nelabumu vai pat alerģiju. Latvijā konstatētas arī citu sugu aplocenes, kopā ar šo - tieši desmit (2022).

This mushroom is quite large and fleshy. The diameter of it's cap usually varies from 5 to 12 cm. Spore powder is dirty pink. It is common in Latvia. It grows under spruce and lime trees, often forming clusters or large fairy rings. Its growing season is from September to November. This mushroom is edible after boiling, but it can make some sensitive individuals feel sick or even cause mild allergy.

Samērā jauna kailā aplocene izceļas ar raksturīgo cepurītes violeti pelēcīgo vai pelēkvioleto krāsu.
While relatively young, Wood Blewit is distinguished by its pinkish-grey or even greyish-pink cap.

Kailajai aplocenei turpinot augt, pelēkvioletā cepurīte parasti top, sākot no vidus, arvien brūnāka.

Dažkārt cepurītes malās violetīgums saglabājas līdz pat vecumam, tikmēr citkārt tā pilnībā nobrūnē
(sk. otro lappusi).

underside and stipe apakšpuse & kātiņš
 forming a fairy ring veidojot raganu apli
 gigantic specimen milzīgs eksemplārs

free hit counter