#StandWithUkraine

Leucopaxillus giganteus
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

Milzu baltmietene

Cits latviskais nosaukums: Milzu piltuvene
English name: Giant Funnel-cap
Deutsche Name: Riesen-Krempentrichterling

Ļoti lielu izmēru lapiņsēne (diametrs 15-40 cm) ar sākumā izliektu un netīri baltu vai iedzeltenu, bet vecumā piltuvveidīgu un brūnganu cepurīti, malā viļņani izlocītu un bieži vien ieplaisājušu; ar plānām, visai cieši sablīvētām, gar kātiņu nolaidenām krēmkrāsas lapiņām; ar īsu un resnu (3-5 cm), cietu un blīvu (bez dobuma) kātiņu cepurītes krāsā; ar samērā sīkstu mīkstumu, kur smaržo un garšo pēc rūgtajām mandelēm. Aug no augusta līdz oktobrim jauktos mežos, dārzos, pļavās un ganībās, nereti lielās grupās un raganu apļos. Pabieži sastopama. Ēdama pēc novārīšanas, taču dažam var izraisīt gremošanas traucējumus.

This mushroom is large and fleshy. The diameter of it's cap usually varies from 10 to 40 cm. Spore powder is white. It grows in mixed forests, gardens, meadows and pastures, often forming large groups and fairy rings. Its growing season lasts from August to October. It is rather common in Latvia. Edible when boiled, but can cause stomach upsets to some individuals.

Milzu baltmietene ir iespaidīgu izmēru sēne. Tā gandrīz vienmēr aug nevis viena, bet ļoti ciešās grupās - tā ka cepurītes nereti klājas pāri viena otrai.
Giant Funnel-cup is a mushroom of impressive size. It tends to grow in tight groups, the caps overlapping each other.

Milzu baltmietenei ir īss un resns, ciets un blīvs (bez dobuma) kāts - tik tiešām kā miets! Kopā ar augļķermeņa
aptuveni balto krāsu un visnotaļ iespaidīgajiem izmēriem tas pārliecinoši pamato šīs sugas latvisko nosaukumu.

Pieaugušai milzu baltmietenei cepurītes virsa ir piltuvveidīga (sākumā bija izliekta).

underside and stipe apakšpuse & kātiņš
large/dense groups lielas/blīvas grupas
forming fairy rings augot raganu aplī 

free hit counter