#StandWithUkraine

Lycoperdon perlatum
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 
Kārpainais pūpēdis

Syn.: Lycoperdon gemmatum
English name: Common Puffball
Deutschen Namen: Flaschenbovist, Flaschen-Stäubling

Vidēji liels (augstums līdz 10 cm) aptuveni bumbierveidīgs (resp. ar kātiņam izteikti līdzīgu apakšdaļu) pūpēdis, sākumā balts vai krēmkrāsā ar regulārā veidā izkārtotām sīkām kārpiņām un adatiņām, vēlāk dzeltenbrūns un bez adatiņām, bet joprojām ar regulāro rakstu uz virsas. Pildījums (gleba) sākumā ir balts un blīvs, bet vēlāk, nobriestot sporām, kļūst olīvbrūns un irdens (tāpēc, pūpēdim uzkāpjot, no plīsušā apvalka izlido brūns "putekļu" mākonītis). Aug mežos un parkos no jūlija līdz oktobrim, tipiski - palielās blīvās grupās. Ļoti bieži sastopams. Ēdams, taču tikai kamēr ir vēl jauns, resp., kamēr pildījums vēl ir balts. Cepams bez iepriekšējas novārīšanas, vienīgi jānovelk virsmiziņa. Ļoti garšīgs, lietojams kopā ar citām sēnēm vai arī zupās.

The width of its fruiting body usually does not exceed 5 cm, while its height can reach up to 10 cm. Spore powder is brown or olive-brown. It is very common in Latvia. It grows in all types of forest, often in large dense groups from July to October. If one steps upon an old fruiting body, it explodes and ejects a small cloud of brown dust (spores, in fact). It is edible and delicious, if fried without boiling, but only when still young (e.g., while its flesh is still white).

Kamēr jauns, kārpainais pūpēdis ir pilnīgi balts (un ēdams!).
While young, Common Puffball is purely white (and edible!).

Vēlāk kārpainais pūpēdis sāk palēnam tumsnēt (un tad vairs nav ēdams!).
Later Common Puffball starts turning darker (and isn't edible any more!).

  typical groups tipiskas grupas

free hit counter