#StandWithUkraine

Macrolepiota rhacodes
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

Macrolepiota procera
Lielā dižsardzene

Sarkstošā dižsardzene

 
 

Syn.: Lepiota rachodes; Chlorophyllum rhacodes
Cits latviskais nosaukums: Sarkstošā saulsardzene
English name: Shaggy Parasol
Deutschen Namen: Rötender Schirmpilz, Safran-Riesenschirmling

Prāvu izmēru lapiņsēne, stipri līdzīga lielajai dižsardzenei, taču apm. divreiz mazāka: gan cepurīte, gan kātiņš - līdz 15 cm. Cepurīte sākumā ir olveida, un to klāj gaiši brūnganpelēka virsmiziņa; vēlāk, cepurītei augot un plešoties arvien plakanākai, virsmiziņa saplaisā lielās, atstāvošās, kārniņveidā koncentriski izvietotās zvīņās, starp kurām atsedzies augļķermeņa baltais mīkstums; vienīgi cepurītes centrā virsmiziņa paliek nesaplaisājusi (un ir tikpat kā neatdalāma no mīkstuma). Lapiņas ir baltas (ar iesārtu šķautni), taču piespiedumos uzkrītoši sārtojas; ir visai cieši viena pie otras un brīvas (nav pievienotas kātiņam). Kamēr neskarts, kātiņš ir gaiši brūns, bet piespiedumu vietās - sarkanbrūns; kails (t.i., bez zvīņojuma), dobs un diezgan sīksts, ar bumbuļveidīgu paresninājumu lejasgalā. Tuvāk augšgalam kātiņu apjož gredzens, kuru var brīvi pārbīdīt šurpu-turpu. Mīkstums ir balts, taču griezumā nokrāsojas ķiegeļsarkans (gan cepurītē, gan kātiņā); tam piemīt patīkama smarža un garša. Aug no augusta līdz oktobrim zem eglēm vienpati vai grupās; gan skujkoku, gan jauktos mežos, reizēm - uz skudrupūžņiem. Bieži sastopama. Ēdama (izņemot nepatīkami sīkstos kātiņus), ir cepama bez iepriekšējas novārīšanas, t.sk. - kā karbonāde. Vienīgi ieteicams vispirms nokasīt zvīņas, kuras mazliet bojā garšu. Latvijā ir sastopamas arī vēl dažu citu sugu dižsardzenes.

This mushroom is much smaller than Macrolepiota procera. The diameter of its cap usually varies from 7 to 15 cm. The cap is densely covered by large scales. When bruised, its white flesh turns brick-red. Spore powder is white. It grows mostly in spruce forests, often abundantly, from August to October. It is common in Latvia. Edible, very tasty when fried without boiling.

Pieaugušai sarkstošajai dižsardzenei cepurīti klāj mazkontrastainas, toties lielas zvīņas, izvietotas kārniņveidā, atspūrušas un smalki šķiedrainas.

 Uz sarkstošās dižsardzenes kātiņa nav nekāda īpaša raksta (atšķirībā no lielās dižsardzenes, kurai kātiņu klāj līkločainas sīku tumšāku zvīņu joslas).

stages of growth augšanas norise 
cap's upper side cepurītes augša  
gills, stipe and ring lapiņas & gredzens 
remarkable groups ievērojamas grupas
rich "harvest" bagāta "raža"  

free hit counter