#StandWithUkraine

Pluteus atromarginatus
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

 
 

Melnskropstu jumtene

Pluteus aurantiorugosus
Oranžā jumtene

Syn.: Pluteus tricuspidatus
English name: Blackedged Shield
Deutsche Name: Schwarzschneidiger Dachpilz

Neliela lapiņsēne ar tumšbrūnu (pareti gaišāku) cepurīti, centrā zvīņainu vai tūbainu; ar brīvām (t.i., kātiņam nepievienotām) sākumā baltām, bet vēlāk sārtām, vienīgi šķautnēs melnām lapiņām; ar pelēkbrūnu kātiņu, pa kuru stiepjas mazkontrastains šķiedrojums. Aug no jūlija līdz oktobrim uz nedzīvas skujkoku koksnes - celmiem, kritalām. Samērā bieži sastopama. Ēdama.

The diameter of this dark-brown (occasionally lighter brown) mushroom usually varies from 4 to 8 cm. Spore powder is pink. It grows on stumps or dead trunks of coniferous trees from July to October. It is rather common in Latvia. Edible.

 
Melnskropstu jumtenes cepurīte parasti ir tumšbrūna. Jauna tā ir izliekta. Reizēm melnskropstu jumtenes cepurīte ir gaišāka. Veca tā ir jau ieliekta.
 

Melnskropstu jumtenes lapiņas sākotnēji ir baltas, taču vēlāk, izbirstot sēnes sporām, kļūst sārtas - izņemot šķautnēs, kur tās ir uzkrītoši tumšas!
Tieši tumšās šķautnes ir šīs jumteņu sugas raksturīgākā iezīme. Tiesa, melnas šķautnes parasti ir arī daudz retāk sastopamajai ēnainajai jumtenei.

 underside and stipe apakšpuse un kātiņš
 underside close-up apakšpuse tuvplānā

 

free hit counter