#StandWithUkraine

Russula xerampelina
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

Russula vitellina
Oldzeltenā bērzlape

Siļķu bērzlape

 
 

English name: Crab Brittlegill
Deutsche Name: Fleischfarbene Heringstäubling

Vidēji liela bērzlape ar nespodru purpursarkanu, retāk ar gaišsarkanu cepurīti; ar lapiņām sviesta dzeltenumā, kuru šķautnes pieskārumos brūnē; ar sārtu, baltu vai plankumainu kātiņu. Mīkstums sākumā ir balts, taču vēlāk dzeltē un brūnē; tam piemīt raksturīga siļķu smarža, kura vecumā pastiprinās. Aug zem dažādiem skuju un lapu kokiem no augusta līdz pat novembrim. Bieži sastopama. Ēdama.

Piezīme. Agrāk šajā sugā bija iekļautas vēl vairākas bērzlapes, kuru mīkstumam tāpat ir siļķu smarža, taču cepurītes krāsa ir pilnīgi cita: brūngana vai oranžīgi brūndzeltena, olīv- vai vienkārši zaļgana. Tagad tās pārsvarā izdalītas kā atsevišķas sugas.

The diameter of this mushroom usually varies from 5 to 10 cm. Its cap is purplish red or somewhat brighter. Spore powder is pale ochre. It grows under varoius coniferous and deciduos trees from August to November. It is common in Latvia. Edible.

Siļķu bērzlapes cepurītei virsmiziņa parasti ir nespodra un visbiežāk purpursarkana, retāk gaišsarkana. Tā kā sarkanu bērzlapju ir vairākas,
visai būtiska pazīme sugas atpazīšanā ir šīs sēnes mīkstumam piemītošā siļķu smarža; vēl cita pazīme ir cepurītes virsmiziņas nespodrums.

Siļķu bērzlapes lapiņas ir sviesta dzeltenumā. To šķautnes pieskārienu vietās brūnē (sk. pa kreisi no kātiņa).
Kātiņš ir balts, sārts vai plankumains; pieskārienu vietās brūnē (sk. kreisajā pusē, pie brūnganajām lapiņām).

free hit counter