#StandWithUkraine

Sarcodon imbricatus s.l.
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 
Parastā vēršmēlene (plašā nozīmē)

Citi latviskie nosaukumi: Vēršmēle, Medene, Vanadzene, Pursla
(mūsdienās sugu sadalot trijās, nav skaidrs, uz kuru tagad attiecināmi)
English names: Scaly Hedgehog + Scaly Tooth + Bitter Tooth
Deutschen Namen: Habichts-Stacheling, Habichtspilz, Rehpilz

Ļoti lielas sēnes (līdz 30 cm diametrā) ar lielām brūnām zvīņām uz gaišākā cepurītes fona un adatiņām cepurītes apakšpusē. Atbilstoši mūsdienu pētījumiem, šādas sēnes faktiski var būt piederīgas kādai no trim ļoti līdzīgām sugām, kuras droši atšķirt vienīgi pēc izskata tikpat kā nav iespējams. (Turpmākajā tekstā: saites uz atsevišķiem sugu aprakstiem mūsu vietnē senes.lv.) Parastā vēršmēlene aug smilšainos priežu mežos (grupās), ir tur bieži sastopama (it īpaši - piejūras kāpu zonā) un ir ēdama. Egļu vēršmēlene aug egļu mežos, ir retāk sastopama (toties mēdz izveidot raganu apļus) un arī ir ēdama. Rūgtā vēršmēlene aug smilšainos priežu mežos (pēc citas versijas - g/k lapkoku mežos), ir reti sastopama un nav ēdama (ļoti rūgtās garšas dēļ).

Mūsdienās Latvijā ir konstatēta vēl viena vēršmēleņu suga - zilkāta vēršmēlene, taču tā stipri atšķiras pēc izskata no šīm trim.

The size of this fungus can range from 6 to 30 cm in diameter. Its cap has pale brown background and is covered with dark purple-brown overlapping scales (larger in centre), while the underside is covered with spines. Spore powder is gray-brown. According to the latest research, such a fungus may actually represent one of the three very similar species: Scaly Hedgehog (Sarcodon imbricatus), Scaly Tooth (Sarcodon squamosus) or Bitter Tooth (Sarcodon scabrosus). All three species grow from August to November, but in different environments. The first two species are edible, the third is inedible due to its bitterness.

Cepurītes augšpusi klāj brūnas zvīņas, vidusdaļā lielākas nekā perifērijā. Tās padara šo sēni vizuāli līdzīgu ērgļa spānam!
The cap is covered with purple-brown scales (notably larger in centre). They make this fungus look like a hawk's wing!

Kurai no trim savstarpēji ļoti līdzīgajām vēršmēleņu sugām ir piederīgi šajā lappusē atainotie eksemplāri, netika noteikts.
Ir skaidrs vienīgi tas, ka nav egļu vēršmelenes (pēc skujām).

underside and section apakšpuse, griezums  

free hit counter