#StandWithUkraine

Sarcoscypha austriaca
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 
Austrijas agrene

English name: Austrian Elfcup
Deutschen Namen: Österreichischer Prachtbecherling, Österreichischer Kelchbecherling

Spilgti sarkana kausveidīga askusēne nedaudzus centimetrus diametrā, kura parādās agri pavasarī - pēc sniega nokušanas. Aug arī vēlā rudenī un pat ziemas atkušņos, tikai daudz mazākā skaitā; rudenī parādījušies eksemplāri parasti ir arī mazāki; tie var ilgāku laiku saglabāties arī zem sniega, taču pavasarī pēc tā nokušanas augšanu vairs neturpina un pamazām sažūst. Sēne aug uz trūdošas lapkoku koksnes (reizēm pat uz sīciņiem sprungulīšiem), turklāt ļoti bieži - augsnes virskārtā paslēptas. Neēdama, jo bezgaršīga, taču var izmantot ēdiena izdekorēšanai, kā arī dažādu citu dekoratīvu kompozīciju izgatavošanā.

Piezīme. Austrijas agrene ir ļoti līdzīga košajai agrenei. Pirmajai sīkie matiņi uz kausiņa ārpuses ir saskrullēti, otrajai - taisni (ar neapbruņotu aci nav saskatāmi). Agrāk kļūdaini uzskatīja, ka Latvijā augošā ir košā agrene.

The diameter of this cup-shaped fungus usually does not exceed 6 cm. Spore powder is white. It is one of the earliest spring fungi. It shows up on fallen alder branches end elsewhere just after the snow has melted away. In smaller numbers it can be also found in very late autumn and even throughout mild winter. It is very common in Latvia. Inedible due to being tasteless.

Note. This species is very similar to S.coccinea. The former has tiny white scrolled hairs on outer surface of its cap, the latter - straight hairs. (More details are available here.)

 

Austrijas agrene ir neliela spilgti sarkana kausveidīga sēne, kura aug no vēla rudens, taču agri pavasarī pēc sniega nokušanas uzrodas lielā skaitā.

Pavasarī Austrijas agrene nereti aug pat milzīgā daudzumā.
In spring Austrian Elfcups often grow in immense numbers.

in various environ. daždažādās vidēs 
huge and tiny ones milzīgas un sīciņas
upside/underside augš-/ apakšpuse
few more groups vēl dažas grupas
Elfcups and water agrenes un ūdens
few special ones dažas ļoti īpašas

free hit counter