#StandWithUkraine

Xerocomus badius
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

Leccinum vulpinum
Sila lācītis

Lāču samtbeka

Xerocomus chrysenteron
Raibā samtbekai

Syn.: Boletus badius; Imleria badia
Citi latviskie nosaukumi: Lāču beka, Poļu beka
English name: Bay Bolete
Deutsche Name: Maronen-Röhrling

Vidēju izmēru beka (cepurītes diametrs parasti nepārsniedz 12 cm) ar viegli samtainu kastaņbrūnu cepurīti, vecumā mazliet lipīgu; ar sākumā bāli dzelteniem, bet vēlāk jau zaļgandzelteniem stobriņiem, kuri piespiedumu vietās iekrāsojas zaļganzili; ar dzeltenbrūnu, reizēm nedaudz šķiedrotu kātiņu; ar patīkami smaržojošu iedzeltenu mīkstumu, kurš griezumā mēreni zilē. Aug zem eglēm un priedēm, pavisam reti - zem bērziem, parasti prāvās izkliedus grupās (īpaši - nesen uzirdinātā augsnē, piemēram, meža ceļu kantēs un mežacūku rakumos), bet reizēm arī uz dzīva vai nocirsta koka pāris decimetrus virs zemes, no jūlija līdz oktobrim (paretam arī novembrī). Bieži sastopama. Ēdama, uzreiz cepama. Var arī marinēt, kaltēt, ir laba zupās.

Piezīme. Lāču samtbeka tautā dažkārt tiek nepareizi dēvēta par priežu beku, kas ir pavisam cita suga (Suillus variegatus)!

The diameter of this mushroom usually varies from 4 to 12 cm. When bruised, its flesh and pores become green-blue. Spore powder is olive-brown. It is a valuable edible mushroom. It grows abundantly under spruce and pine, sometimes on wood, even a dozen centimeters above the base of a living tree, from July to October (sometimes to November). It also tends to favor scarified soil. It is common in Latvia.

Lielā vairākumā gadījumu lāču samtbeka aug uz zemes (kā šis lielais pieaugušais eksemplārs), tomēr ne gluži vienmēr (sk. zemāk).
Most often, Bay Bolete grows on the ground (like this large mature specimen). However, that's not always the case (see below).

Tomēr dažkārt lāču samtbeka aug uz vēl stāvošas koksnes (stumbra, celma). Šeit: pajauni eksemplāri uz veca celma un uz dzīvas priedes pamatnes.
Occasionally Bay Bolete grows on still standing wood (trunk, stump). Here: two younger specimens on an old stump and on the base of a living pine.

  old & young specimens vecs & jauns eksemplārs
standing + underside up augoša + apakša augšup

free hit counter