#StandWithUkraine

Xylaria hypoxylon
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

 
 

Briežu ksilārija

Xylaria polymorpha
Daudzveidīgā ksilārija

English name: Candle Snuff Fungus
Deutsche Name: Geweiförmige Holzkeule

Maza (augstums nedaudzi centimetri, platums pie pamatnes pāris milimetri) askusēne, pamatā melna, taču attīstības pirmajā stadijā (konīdiju) - ar baltu sporu apsarmi augšdaļā un vidusdaļā, kā arī vairāk vai mazāk zarota (dažkārt brieža ragu formā, no kā arī cēlies sugas nosaukums). Iekšiene ir cieta un balta. Vairojas ar divu veidu sporām - ar konīdijsporām, kas veidojas uz sēnes virsmas un iekrāso to augšgalā baltu, un ar askosporām, kuras veidojas sēnes iekšienē un ir melnas. Aug grupās uz jau ilgāku laiku trūdošas lapkoku koksnes, īpaši - vēlā rudenī un agrā ziemā. Ļoti bieži sastopama. Neēdama.

The height of this fungus usually varies from 2 to 6 cm. Its flesh is white, and its surface is black. Conidia (asexually produced spores) powder, which can cover most of the fungus, is white, while ascospore powder is black. It grows on rotting wood of deciduous trees. One can find it all year round, especially in late autumn and winter. It is very common in Latvia. Inedible.

Attīstības pirmajā (konīdiju) stadijā briežu ksilāriju augšdaļu un vidusdaļu klāj balta sporu apsarme (redzamas priekšplānā).
Vecas briežu ksilārijas, kurām augšdaļu vairs neklāj baltās konīdijsporas, ir pilnā garumā ogļmelnas (redzamas dibenplānā).

Briežu ksilārijas biežāk nekā vienpati mēdz augt lielākos vai mazākos pušķos (šeit - visai liels pušķis; pārsvarā ir mazāki).

n e w ! ►     in various habitats visādās augtenēs     ◄ jauns!  
variety of shapes visādos apveidos

free hit counter