Agaricus vaporarius

Entry · Uz ieeju Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

Agaricus silvicola
Dzeltējošā atmatene

Milzu atmatene

Leucoagaricus leucothites
Riekstu sārtsporene

Syn.: Agaricus subperonatus, Agaricus cappellianus, Agaricus campestris f. vaporarius
English name: Clustered Mushroom
Deutschen Namen: Brauner Riesenchampignon, Schmutziger Riesenchampignon, Kompostegerling

Lielu izmēru lapiņsēne ar pamatā netīri gaišbrūnu, taču tumšbrūnām zvīņām koncentriski klātu cepurīti, kurai vidū ir lēzena iedobe; ar sākumā sārti pelēcīgām un vecumā šokolādes brūnām lapiņām; ar augšdaļā gludu un apakšdaļā šķiedrainu baltu kātiņu (pie pašas pamatnes - brūnu), kuru apjož tam pielipis svītrains gredzens. Mīkstums ir balts, griezumā mēreni sārtojas; ar koksnes smaržu. Aug ar trūdvielām bagātā augsnē - mežmalās, parkos, dārzos, ceļmalās, tīrumos, uz komposta kaudzēm no jūnija līdz oktobrim, parasti mazās grupās. Reti sastopama. Ēdama, cepama bez iepriekšējas novārīšanas, kaltējama utt.

The size of this mushroom typically ranges from 15 to 20 cm in diameter. Its pale grey-brown cap is covered by much darker scales. Spore powder is chocolate-brown. It grows on rich soil such as woodland edges, roadside verges, parks, gardens etc. from June to October. It is rare in Latvia. Edible and tasty.

Milzu atmatene tiešām ir iespaidīgu izmēru sēne. Tās cepurīte ir pamatā netīri gaišbrūna un klāta ar tumšbrūnām zvīņām. Vidū tai ir lēzena iedobe.

Milzu atmatenes lapiņas ir cieši viena pie otras; no sākumā sārti pelēcīgām tās vecumā kļūst šokolādes brūnas.
Sēnes kātiņš ir lielākoties balts, vienīgi pie pašas pamatnes brūns. Kātiņu apjož tam pielipis svītrains gredzens.

Šīs lappuses foto ir no atradnes (jau izzudušas) pašā Rīgas centrā, parkā starp tējnīcu "Apsara" un Raiņa bulvāri.

free hit counter