Cortinarius orellanoides

Entry · Uz ieeju Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

Cortinarius nemorensis
Birztalas tīmeklene

Sarkanbrūnā tīmeklene

Cortinarius praestans
Plīvurpūces tīmeklene

Syn: Cortinarius rubellus, Cortinarius speciosissimus, Dermocybe orellanoides
English name: Deadly Webcap
Deutsche Name: Spitzgebuckelter Rauhkopf

The size of this mushroom can range from 3 to 8 cm in diameter (or slightly more). Spore powder is rusty-brown. It grows under spruce and pine in damp coniferous and mixed forests on acidulous soil from July to September. It is generally rare in Latvia (however, more frequent in particularly favourable seasons). Deadly poisonous, does irriversible damage to kidneys.

Neliela lapiņsēne, viscaur sarkanbrūnos, okeroranžos vai līdzīgos toņos, ieskaitot mīkstumu. Cepurīte sākumā konusveidīga, vēlāk atpletusies, taču ar pauguru centrā. Kātiņš salīdzinoši garš, parasti ar gaišākām zāģveida joslām lejasdaļā. Aug mitros skujukoku mežos no jūlija vidus līdz septembrim. Latvijā sastopama visumā reti, tomēr tai labvēlīgos gados - samērā bieži.* Nāvīgi indīga. Sēnes toksīns (orelanīns) neatgriezeniski sabojā nieres. Līdz pirmajiem sajūtamajiem simptomiem var paiet 3-15 dienas! Tādējādi pēc bīstamības šī suga ir pielīdzināma zaļajai mušmirei un baltajai mušmirei, kuras iedarbojas līdzīgi.

Piezīme. Iespējams, ka Latvijā ir uzieta arī to pašu toksīnu saturošā dzeltensarkanā tīmeklene (Cortinarius orellanus), tomēr atradēja (Inita Dāniele) nav par sava atraduma sugu pilnībā pārliecināta. Katrā ziņā dažās kaimiņvalstīs šī suga ir konstatēta.

 
 

Sarkanbrūnā tīmeklene izceļas ar sarkanbrūno, oranžbrūno, okeroranžo vai tml. krāsu, pauguru cepurītes centrā un agri veidojošos malas viļņainumu.

Uzmanību! Sugu enciklopēdijā latvijasdaba.lv ievietotais sarkanbrūnās tīmeklenes zīmējums
krasi neatbilst īstenībai un nekādi nav izmantojams šīs ļoti indīgās sēnes atpazīšanai dabā!
 

* Šīs sugas krasi svārstīgo sastopamību Latvijā ilustrē, piemēram, šie mūsu veiktie novērojumi.
2012.g. pirmās sarkanbrūnās tīmeklenes parādījās pārsteidzoši agri: jau jūlija vidū bija atrodami nobrieduši augļķermeņi. Sezonas turpmākajā gaitā suga bija sastopama daudzreiz biežāk nekā vairākās iepriekšējās sezonās, turklāt arī tādās vietās, kurās tā nekad iepriekš nebija novērota. 2013.g. sezonā šī suga vispār nebija novērojama it nevienā no mūsu monitorētajām atradnēm. 2014.g. tā atkal bija nelielā skaitā sastopama dažās no agrākajiem gadiem zināmajās atradnēs. 2016.g. sezonā sarkanbrūnā tīmeklene atkal auga pastiprināti, lai arī ne tik raženi, cik 2012.g.

from young to aging dažādos vecumos
underside and stipe apakšpuse, kātiņš

free hit counter