#StandWithUkraine

Gyromitra gigas
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

Gyromitra esculenta
Parastā bisīte

Dižā bisīte

Gyromitra infula
Rudens bisīte

English name: Snowbank False Morel
Deutsche Name: Riesenlorchel

Paliela (caurmērs līdz 15 cm) askusēne ar neregulāras, tomēr puslīdz ieapaļas formas cepurīti gaišbrūnos toņos, smadzeņ- veidā sakrokotu; ar īsu un paresnu baltganu kātiņu; gan cepurītē, gan kātiņā izteikti doba; viscaur trausla. Aug aprīlī–maijā dažāda sastāva mežos un krūmājos, turklāt salīdzinoši bieži - uz vecām, jau apsūnojušām kritalām, pēc mūsu novērojumiem - pārsvarā (vai pat tikai) uz egļu kritalām. Pareti sastopama. Par ēdamību / indīgumu ziņas ir pretrunīgas: pēc vienām, satur to pašu toksīnu ko parastā bisīte un līdzīgā daudzumā, līdz to sākotnēji ir stipri indīga un var kļūt ēdama tikai pēc pareizi (un akurāti!) veiktas termiskās apstrādes; pēc citām ziņām, satur apm. 1500 reižu mazāk šāda toksīna, tādējādi būtu ēdama pat pēc minimālas apstrādes. Pēc dažām netiešam pazīmēm mums ticamāks izskatās otrais viedoklis - ka giromitrīnu tikpat kā nesatur, taču pārliecības nav. Kamēr situācija ir neskaidra, stingri iesakām turēties pie pirmā (indīgumu vēstošā) viedokļa!

The hollow cap of this fungus can range from 3 to 15 cm across, and the stalk can be up to 6 cm tall. Spore powder is white to creamy. It grows on heavily decayed, moss-covered wood and on the ground in early spring - from early April to late May. It is rather rare in Latvia. According to some sources, it is, like the "standard" False Morel, quite poisonous, when either raw or improperly prepared, but can be turned edible by adequate thermal processing. According to others, it contains at least a thousand times less toxins than the "standard" False Morel, so even simple processing would be enough to make it edible.

Dižās bisītes cepurīte ir gaišbrūnos toņos; lai ari puslīdz ieapaļa, tomēr stipri neregulāra, smadzeņveidīgi sakrokota 
(šim eksemplāram - pat īpaši smalki). Kātiņš ir baltgans (lejasgalā - iepelēks), īss un paresns (vai pat īsteni resns).
The cap of Snowbank False Morel is light-brown and heavily wrinkled like brain. The stem is white, short and wide.

Vecumā, cepurītes virsmiziņai arvien vairāk atlūpot, kroku "muguriņas" sāk iegūt mīkstuma krāsu, t.i., kļūt baltas.
On ageing specimen, white "ribs" start to appear.

Pajauniem eksemplāriem šai sugai raksturīgās krokas vēl nav diži izteiktas.
On relatively young specimens, the wrinkles have not developed fully yet.

Stipri jaunam augļķermenim šādas krokas vēl tikpat kā nav izveidojušās.
On a really young specimen, the specific wrinkles have not formed yet.

 from various sides no dažādām pusēm
 cut, underside up nogriezta, apgāzta

free hit counter