Macrolepiota procera

Entry · Uz ieeju Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

Macrolepiota bohemica
Dārza dižsardzene

Lielā dižsardzene

Macrolepiota rhacodes
Sarkstošā dižsardzene

Syn.: Lepiota procera
Citi latviskie nosaukumi: Riekstene, Riekstu sēne, Dižā saulsardzene
English name: Parasol Mushroom
Deutschen Namen: Großer Riesenschirmling, Riesen-Schirmpilz, Parasolpilz

Ļoti lielu izmēru lapiņsēne: cepurīte var būt gandrīz 30 cm diametrā, bet kātiņš var sniegties līdz 35 cm augstumam. Ēdama. Cepama bez iepriekšējas novārīšanas; ļoti garšīga, kad cepta kā karbonāde. Ēšanai vispiemērotākās ir jaunas, pusatvērušās cepurītes. Kātiņi ir sīksti. Var ēst arī jēlu uz sviestmaizes, uzkaisot sāli vai piparus. Nesajaukt ar kādu no indīgām mušmirēm! Līdzīga, taču mazāka un ne tik vērtīga ir sarkstošā dižsardzene. Bez tam Latvijā sastopamas vēl dažu citu sugu dižsardzenes.

This is one of the largest mushrooms in Latvia. Its cap can reach almost 30 cm in diameter, and its height can be up to 35 cm. Spore powder is white. It grows mostly along the sunny and grassy fringes of forests from July to October. It is very common in Latvia. Edible, even delicious, when fresh or fried! Discard the scaly stem and consume the cap only.

Lielās dižsardzenes gaišajai cepurītei ir tumši brūns vidus, bet uz parējās virsas - tumši brūnas zvīņas (turpretī mušmirēm - gaišas uz tumšāka fona).
Lielās dižsardzenes kātiņu arī klāj smalkākas tumši brūnas zvīņas, kuras ir izkārtotas joslās (atkal atškirībā no mušmirēm, kurām kātiņš ir bez zvīņām).

Parasol Mushroom's cap has a remarkable brown spot at the top and scales scattered around it. The stipe is also densely covered by brown scales.

Tumšo zvīņu daudzums un izkārtojums uz cepurītes var būt dažāds.
The pattern and density of scales on the cap may vary quite a lot.

standing + underside up augoša + apakša tuvplānā
huge specimen exhibited liels eksemplārs izstādē
rich "harvest" bagātīga "raža"

free hit counter