#StandWithUkraine

Russula albonigra
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

Russula aeruginea
Zilzaļā bērzlape

Melnbaltā bērzlape

Russula amarissima
Rūgtā bērzlape

English name: Menthol Brittlegill
Deutsche Name: Mentholschwärztäubling

Paliela bērzlape ar plankumainu - melni brūnganu uz sākumā balta, bet vēlāk pelēka fona - cepurīti, kura pieskārienu vietās strauji melnē; ar iedzeltenām, taču šķautnēs un pieskārienu vietās strauji melnējošām lapiņām (kurām ir mentola piegarša); ar baltu, pieskārienu vietās melnējošu kātiņu; arī mīkstums griezumā strauji nomelnē. Vecumā cepurīte nereti kļūst izteikti piltuvveidīga. Aug zem bērziem, priedēm (u.c.?) no jūlija līdz oktobrim. Diezgan reti sastopama. Ēdama, taču nav garšīga.

The size of this mushroom usually is from 5 to 15 cm in diameter. Generally whitish, it quickly discolors soot-black whereever touched. Spore powder is white. It grows under birch and pine from July to October. It is rather rare in Latvia. Edible.

Melnbaltajai bērzlapei (pa kreisi), salīdzinot ar tumšo bērzlapi (pa labi), cepurīte ir patiesi "melnbaltāka". Pieskārienu vietās tā šķiet kā sodrēju klāta.

Melnbaltā bērzlape (pa kreisi), salīdzinot ar tumšo bērzlapi (pa labi), ir "melnbaltāka" arī apakšpusē. Melnumu tai piešķir melnēšana pieskārienu vietās.

Melnbaltā bērzlape, ja nav pakļauta nekādai mehāniskai iedarbībai, var ilgi palikt tikpat kā balta.
(Šeit īsts nomelnējums ir tikai vienuviet pie kātiņa pamatnes, kur uzspiedies kāds cietāks gruzis).

Melnbaltā bērzlape vecumā nereti kļūst izteikti piltuvveidīga.

upside / underside augš- / apakšpuse 

free hit counter