#StandWithUkraine

Agaricus augustus
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

Agaricus arvensis
Tīruma atmatene

Cildenā atmatene

Agaricus bernardii
Bernāra atmatene

Syn.: Psalliota augusta
English name: The Prince
Deutschen Namen: Riesenchampignon, Riesen-Egerling

Liela, reizēm ļoti liela lapiņsēne ar pamatā krēmkrāsas vai okerdzeltenu, taču dzeltenbrūnām zvīņām koncentriski noklātu cepurīti, kurai vidus ir gluds un brūns; ar pašā sākumā bālganām, tad vēlāk sārti pelēcīgām un beidzot tumši violetbrūnām (bet šķautnē gaišām) lapiņām; ar augšdaļā baltu un apakšdaļā brūngani zvīņotu kātiņu, kuru apjož plats nokarens gredzens bālganā vai salmu dzeltenā krāsā. Mīkstums sākumā balts, vēlāk dzeltē un beidzot mazliet brūnē; arī griezumā mēdz viegli dzeltēt; ar anīsa vai mandeļu smaržu. Aug lapukoku un egļu mežos, ceļmalās, parkos un dārzos no jūnija līdz septembrim pa vienai vai nelielās grupās. Reti sastopama. Ēdama, cepama bez iepriekšējas novārīšanas, kaltējama, marinējama utt.

The size of this mushroom can range from 10 to even 25 cm in diameter. Its pale yellow cap is covered by noticeably darker scales. Spore powder is purple-brown. It grows under deciduos trees and spruce in forests and parks, by roadside verges and in gardens from June to September. It is rare in Latvia. Edible and tasty.

Cildenās atmatenes cepurīte ir pamatā krēmkrāsas vai okerdzeltena, taču koncentriski noklāta ar dzeltenbrūnām zvīņām, bet vidus ir gluds un brūns.

 

Cildenās atmatenes cepurīte ar diametru >15 cm (kā šeit) neskaitās liela, jo reizēm var sasniegt pat ~25 cm!

Cildenās atmatenes lapiņas no sākumā bālganām pamazām top arvien tumšāk brūnas (līdz pat violetbrūnām).
Kātiņs ir augšdaļā balts, apakšdaļā brūngans. Gredzens ir plats un nokarens, bāli pelēcīgs vai salmu dzeltens.

Šīs lappuses foto ir no atradnēm Lūznavas muižas parkā, Siguldā virs Gūtmaņa alas un Rīgā, Vērmaņdārzā pretī Benjāmiņu namam.

free hit counter