#StandWithUkraine

Agaricus bernardii
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

Agaricus augustus
Cildenā atmatene

Bernāra atmatene

Agaricus bitorquis
Pilsētas atmatene

Syn.: Agaricus campestris subsp. bernardii, Psalliota bernardii
English name: Salty Mushroom
Deutschen Namen: Salzwiesenchampignon, Salzwiesenegerling, Dünenegerling

Prāvu izmēru lapiņsēne ar bālganu vai gaišbrūnu cepurīti, kurai virspuse agri saplaisā palielās brūnganās zvīņās; ar sākumā gaišpelēkām, tad sārtām un visbeidzot tumšbrūnam lapiņām; ar pārsvarā bālganu, taču pie pamata pelēkbrūnu un lejasgalā tievāku kātiņu, ko apjož bālgans nokarens gredzens. Mīkstums griezumā krāsojas nespilgti oranžsarkans; smarža kā siļķei(?). Aug no jūnija līdz oktobrim sāļās augsnēs gan pa vienai, gan grupās. Agrāk skaitījas ļoti reti sastopama, turklāt dabiskā vidē - piejūras kāpās, taču pēdējos pārdesmit gados ir arvien biežāk atrodama cieši blakus brauktuvēm un ietvēm, kuras ziemā ir kaisītas ar sāli; dažā pilsētā izplatības ziņā strauji tuvojas pilsētas atmatenei. Ēdama, cepama bez iepriekšējas novārīšanas. Tomēr, par cik ir nozīmīgā daudzumā ievācama tikai pilsētvidē, varbūtēji piesārņotā, no lietošanas pārtikā labāk atturēties.

Šīs vietnes veidotāji sugu ir pirmo reizi manījuši pilsētvidē 2006.g. uz Rīgas un Mārupes robežas, pie Kalnciema ielas krustojuma ar ceļu P133 (taču atpazinuši daudz vēlāk), bet pirmo masveida augšanu pilsētvidē konstatējuši 2010.g. Siguldā (sk. trešajā lappusē, apakšā).

The size of this mushroom can range from 7 to 15 cm in diameter. Its cap is covered by coarse brownish scales when mature. Its flesh is white and turns reddish when cut. Spore powder is chocolate-brown. It grows on salty soils from June to October. It had been regarded as very rare in Latvia, growing mostly on seaside sand dunes. However, in the last few decades it has rapidly spread to roadsides due to the practice of strewing roads with sand/salt mix in icy weather conditions. Edible, can be fried without boiling. However, is not recommended as food, since roadsides may be contaminated with harmful substances.

Jaunai Bernāra atmatenei cepurīte ir bālgana vai ļoti gaiši brūna un visumā gluda (pa kreisi), bet nobriedušai - saplaisājusi palielās brūnganās zvīņās.
(Turpretī pilsētas atmatenei zvīņu nav! Par citām uzkrītošām šo sugu atšķirībām sk. otro lappusi.)

Bernāra atmatene visbiežāk aug grupās pa desmit vai vairāk augļķermeņiem, diezgan ciešās, vietām pat blīvās - tā ka sēnes spiežas viena otrai virsū.

Bernāra atmatene mūsdienās visvairāk sastopama nevis dabiskā vidē, bet ceļmalās, kur augsni sasālijis ziemā uz ceļa kaisītais smilts+sāls maisījums.
(Atainotā augļķermeņu grupa ir tā pati, kas attēlā augstāk.)

Gan šīs, gan abu nākamo sugas lappušu foto ir no atradnēm pilsētvidē.

underside & stipe apakšpuse, kātiņš
tightly to roadsides cieši pie ielas/ietves

free hit counter