#StandWithUkraine

Hygrophorus hypothejus
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

Hygrophorus erubescens
Iesārtā gliemezene

Salnas gliemezene

Hygrophorus nemoreus
Birztalu gliemezene

Syn.: Limacium hypotheum
Cits latviskais nosaukums: Gliemene
English name: Herald of Winter
Deutsche Name: Frost-Schneckling

Maza lapiņsēne ar vai nu olīvbrūnu (biežāk), vai arī dzeltenbrūnu cepurīti, kura briedumā var būt gan plakana, gan mazliet ieliekta, gan ar plakanu pauguru; ar sākumā baltām, bet vēlāk dzeltenīgām vai pat sarkanīgi oranžām lapiņām, kuras ir gar kātiņu nolaidenas; ar mitrā laikā gļotainu un lipīgu, bet sausumā vienkārši spīdīgu kātiņu, kurš ir cepurītes krāsā vai gaišāks. Mīkstums ir dzeltens un plāns, bez īpašas smaržas. Aug smilšainos priežu mežos vienīgi rudenī, toties dažkārt visnotaļ vēlā (gadās, ka pat decembrī), parasti grupās, reizēm pat paprāvos baros. Bieži sastopama. Ēdama pēc novārīšanas. Var marinēt.

The diameter of this mushroom's olivaceous or somewhat lighter cap rarely exceeds 5 cm. Spore powder is beige. It grows under pines on sandy soil from September to December. It is common in Latvia. Edible after boiling.

Salnas gliemezenes gļotainā cepurīte mēdz būt vai nu olīvbrūna (biežāk), vai arī dzeltenbrūna (taču ar laika gaitā balējošu malu).
Lapiņas, lai gan sākumā ir baltas, vēlāk kļūst dzeltenīgas (vai pat sarkanīgi oranžas). Kātiņš mitrā laikā ir izteikti gļotains un lipīgs
(šeit ir fotografējot pārgaismots un tādēļ izskatās nedabiski gaišs), bet sausumā - vienkārši spīdīgs.

Salnas gliemezenes kātiņš ir apmēram cepurītes krāsā vai gaišāks, bieži vien - pat stipri gaišāks.

Salnas gliemezenes cepurīte briedumā var būt gan ar zemu pauguru (augstāk), gan ieliekta (šeit).

underside and stipe apakšpuse & kātiņš

free hit counter