#StandWithUkraine

Laetiporus sulphureus
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 
Parastā sērpiepe

Syn.: Polyporus sulphureus, Grifola sulphurea
Citi latviskie nosaukumi: Sērapiepe, Sēra piepe, Dzeltenā piepe
English names: Chicken-of-the-Woods, Sulphur Shelf
Deutsche Name: Gemeiner Schwefel-Porling

Ļoti lielu izmēru viengadīga piepe sēra dzeltenā, oranždzeltenā, sārti dzeltenā, retāk citrondzeltenā vai tml. krāsā. Augļķermenis sastāv no daivām, visbiežāk lielām (pat sprīdi un vairāk platām) vai vidējām, tomēr atsevišķos retos gadījumos - mazām (daži cm) un kopumā var sasniegt pat 60 cm platumu. Poras daivas apakšā ir stūrainas un nelielas (3-4 gab./mm), krāsas ziņā līdzīgas daivas virspusei. Mīkstums apm. tādā pašā krāsā, pavisam jaunam augļķermenim mīksts un sūkļains, bet pakāpeniski kļūst arvien cietāks. Aug uz dzīviem un mirušiem lapukoku stumbriem (reizēm uz celmiem u.c.) pārsvarā maijā un jūnijā, taču pa kādai arī visu vasaru un vēl rudenī. Bieži (dažās teritorijās un labvēlīgos gados pat ļoti bieži) sastopama, t.sk. pilsētvidē. Jauna (kad mīksta un sūkļaina) ir ne vien ēdama (uzreiz cepama), bet arī visai garšīga. Nav ieteicams ievākt pilsētvidē, jo tur izaugušie eks. varētu būt piesārņoti. Garša ir mazliet rūgtena vai skābena (pēc viena uzskata - atkarībā no koka sugas). Dažiem indivīdiem var būt alerģija pret šo sēni.

Pirms cept, ļoti jaunu un mīkstu sērpiepi var sagriezt šķēlēs, mazliet vecāku un cietāku ieteicams sasmalcināt sīkāk (to ērti izdarīt ar dārzeņu rīvi), vēl cietāku - samalt. Pārlieka rūgtenuma novēršanai ieteicams cepšanas gaitā katrai porcijai izmantot jaunu eļļu. Pietiekami apceptu, var uzglabāt saldētavā visu ziemu. Sērpiepju milzīgie izmēri ļauj šādu krājumu ziemai izveidot visai īsā laikā. Bez tam ir ziņas, ka sērpiepe esot laba arī kaltētā veidā.

The width of this fungus' fruit-body can reach up to 60 cm. Spore powder is straw-yellowish quickly fading to white. This is one of the most beautiful bracket fungi. Young it is fleshy and juicy, but later turns dry and brittle. This fungus grows mostly on living and dead deciduous trees in May and June, occasionally much later. It is common in Latvia. While young, edible (has to be fried) and tasty, but usually slightly sour. The taste may depend upon the tree, where it had been growing. Some persons are allergic to it.

 
 

Sērpiepju izmēri ir milzīgi, bet forma mēdz būt visai daudzveidīga; arī augļķermeņa nokrāsa nav vienmēr viena un tā pati.
(Novērotas Rīgas centrā - J.Alunāna ielas galā un Kronvalda bulvārī pie tramvaja galapunkta, kā arī Siguldas zaļajā zonā.)
Sulphur Shelves can take a great variety of shapes. Its shades vary somewhat as well, though generally stay yellowish.

common and unusual tipiskas un neparastas
right for consumption! akurāt ēdamā kondīcijā
recovering from a cut nogriezta un ataugoša
early ones / late ones ļoti agras un ļoti vēlas
■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■
huge group in the city grandioza grupa Rīgā!

♦ ♦ ♦ ♦ ♦

Vairākus ārkārtīgi krāšņus eksemplārus, kādus Latvijā varēja novērot 2012. gadā, sk. mūsu vietnē senes.lv šeit.
For some dramatically vivid specimens, which were observed in Latvia in 2012, visit our senes.lv website here.

 

free hit counter