#StandWithUkraine

Pluteus cervinus
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

Pluteus aurantiorugosus
Oranžā jumtene

Briežu jumtene

Pluteus leoninus
Lauvu jumtene

Syn.: Pluteus atricapillus
English names: Deer Shield, Fawn Shield-cap
Deutschen Namen: Rehbrauner Dachpilz, Brauner Dachpilz, Hirschbrauner Dachpilz

Prāva lapiņsēne, visbiežāk ar pelēkbrūnu, taču reizēm tumšbrūnu vai tumšpelēku cepurīti, centrā nedaudz tumšāku un bieži vien vidusdaļā vai viscaur sīki grubuļainu; ar brīvām (t.i., kātiņam nepievienotām) sākumā baltām, bet vēlāk sārtām lapiņām; ar kopumā baltu, taču brūngani vai melngani šķiedrainu kātiņu. Aug jau no maija līdz pat novembrim uz nedzīvas skujkoku un lapkoku koksnes - celmiem, kritalām, skaidām; ļoti reti - uz vēl dzīviem kokiem to bojājumu vietās. Bieži sastopama (arī stipri sausā laikā, kad citas lapiņsēnes tikpat kā neaug). Ēdama pēc novārīšanas; var sālīt un marinēt. Garšīga, bet pacieta.

The diameter of this mushroom usually varies from 4 to 15 cm. Spore powder is salmon-pink. It grows on the stumps or dead trunks of deciduous or coniferous trees (very rarely on living ones), or on wood chips from May to November. It is common in Latvia. One can find it even during very dry weather, when other mushrooms do not grow. It is edible and tasty after boiling.

Briežu jumtene nereti slejas tieši virs kritalas vidus - taisni kā miniatūra nojumīte! Tās cepurīte visbiežāk ar gaišāk vai tumšāk pelēkbrūna, centrā
nedaudz tumšāka un vismaz vidusdaļā sīki grubuļaina, bet tās mala reizēm ir viegli rievota (arī šeit atainotajam eksemplāram - sk. kreisajā malā).

 
Ne pārāk reti briežu jumtenes cepurīte ir īsteni tumšbrūna. Tapat ne īpaši
reti šī sēne aug uz skaidām - gan dabiskām (šeit), gan zāģējot atstātām.
Pavisam retos gadījumos briežu jumtenes cepurīte ir tīri tumšpelēka, bez
mazākās brūna toņa klātbūtnes. (Tādu mums gadījies uziet vien divreiz.)

 underside & stipe apakšpuse, kātiņš
really tight groups ļoti ciešas grupas 
few more groups vēl dažas grupas 
more specimens vēl daži eksempl.

 

free hit counter