#StandWithUkraine

Russula delica
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

Russula decolorans
Mainīgā bērzlape

Baltā bērzlape

Russula emetica
Sīvā bērzlape

English name: Milk-white Brittlegill, Milk-white Russula
Deutsche Name: Blaubdättiger Weißtäubling

Palielu izmēru bērzlape, visa pamatvilcienos balta, taču ar dzeltenīgi rūsganiem plankumiem uz cepurītes matētās virsas; ar zilgani vai zaļgani atspīdošām lapiņām; ar īsu un paresnu kātiņu; ar uzkrītoši blīvu mīkstumu, pēc garšas maigu, bez sīvuma. Aug kaļķainās augsnēs gan mežos, gan pilsētvides koku puduros, parasti izkliedus grupās, lielākoties no jūlija līdz oktobrim. Bieži sastopama. Ēdama, cepama bez novārīšanas. Lietojama arī marinētā vai sālītā veidā, tāpat arī zupās. Tomēr diezgan daudzi to atzīst par negaršīgu, dažs - pat par neēdamu. Bez tam ir visai grūti attīrāma no pieķepušās augsnes un nobirām.
Piezīme: balto bērzlapi nereti notur par krimildi. Taču bērzlapei, pretstatā krimildēm, no ievainojumiem neizdalās piensula!

Piezīme. Dažkārt kā atsevišķa suga tiek izdalīta zaļlapiņu bērzlape (Russula chloroides), kurai kātiņa augšā ir blāvi zilganzaļa josla, lapiņu atspīdums ir izteiktāk zaļgans u.c. Mūsu vietne tomēr seko viedoklim, ka tā ir tikai baltās bērzlapes varietāte.

The diameter of this mushroom usually varies from 5 to 16 cm. Spore powder is light creamy-colored. It grows in coniferous and mixed forests. Its growing season is from July to October. It is common in Latvia. Edible after frying, without boiling. However, it is often regarded untasty, sometimes - even inedible. Apart from that, it is hard to clean this mushroom.

Note. A very similar Brittlegill with a narrow greenish-blue band around the top of the stem is regarded by some mycologists as a separate species, named Blue Band Brittlegill (Russula chloroides). However, the opposite view, treating it merely as a variant of Milk-white Brittlegill, has been adopted by our website.

Baltā bērzlape ir paliela sēne, viena no izmēros dižākajām savā ģintī. Cepurītes virsa ir matēta. Tās centrā ir iedobe, kas kļūst īpaši izteikta vecumā.
Milk-white Brittlegill is a pretty large mushroom, one of the biggest in its genus. The surface of its cap is matt. It is quite depressed at the center.

Baltā bērzlape nav tīri balta - cepurītes augšpusi izraibina dzeltenrūsgani plankumi. Bez tam tā parasti ir stipri apķepusi ar augsni (kuru grūti notīrīt).
Milk-white Brittlegill is not entirely white: the upper side of cap is littered by large brownish spots. It is almost always such dirty and hard to clean.

few younger specimens daži jaunāki eksemplāri
upper side & underside augšpuse + apakšpuse
typical group + late one tipiska grupa + ļoti vēla

free hit counter