#StandWithUkraine

Russula nigricans
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

Russula mairei
Maira bērzlape

Melnganā bērzlape

Russula ochroleuca
Okerdzeltenā bērzlape

English name: Blackening Brittlegill
Deutschen Namen: Dickblättriger Schwärztäubling, Dickblättriger Schmutztäubling

Liela bērzlape ar sākumā brūnu, tad melngani brūnu cepurīti, kurai mala ir ieritināta, bet vēlāk kļūst diezgan asa un gluda; ar biezām un visai retām lapiņām, kuru šķautnes vecumā nobrūnē un kuras ievainojumos uzkrītoši sārtojas un vēlāk melnē; ar baltu (reizēm - cepurītes krāsā) kātiņu, kurš piespiedumos līdzīgi sārtojas un melnē. Mīkstums ir stingrs un balts, griezumā vispirms sārtojas, bet tad lēni nokrāsojas kvēpu pelēks. Aug smilšanās augsnēs gan zem lapukokiem, gan zem skujukokiem no augusta līdz pat novembra pirmajai pusei. Diezgan bieži sastopama. Ēdama, taču lapiņu sīvuma dēļ ir vispirms jānovāra.

The size of this mushroom usually is from 4 to 20 cm in diameter. Its cap is brown and darkens in age. Its gills are thick and widely spaced. Spore powder is white. It grows under deciduous and coniferous trees. It is rather common in Latvia. Edible.

Melnganās bērzlapes cepurītei augšpuse (sk. arī zemāk pa kreisi) ir melngani brūnā vai tamlīdzīgā krāsā un parasti vairāk vai mazāk plankumaina.

Melnganajai bērzlapei lapiņas ir biezas, kā arī visai retas (reizēm pat līdz 5 mm atstatu viena no otras);
ar šo īpašību tā uzkrītoši atškiras no citām ievainojumos sarkstošajām bērzlapēm (ciešlapiņu, sīvlapiņu).

Melnganās bērzlapes mēdz augt grupā, tomēr tik blīvā - reti.

n e w ! ►     discoloration in cuts kā tumsnē griezumā    ◄ jauns!  
large-size specimens lielizmēra eksemplāri 

free hit counter