#StandWithUkraine

Russula vesca
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

Russula subfoetens
Vājsmirdīgā bērzlape

Plankumainā bērzlape

Russula veternosa
Miega bērzlape

English names: Bare-toothed Brittlegill, Bare-toothed Russula, The Flirt
Deutsche Name: Fleischroter Speise-Täubling

Vidēji liela bērzlape ar nespodru brūngani vīnsarkanu, blāviem plankumiem izraibinātu cepurītes virsmiziņu, kura briedumā ir par dažiem milimetriem atkāpusies no malas, atsedzot mīkstumu; ar baltām, sīku rūsganu traipiņu izraibinātam lapiņām; ar blīvu un baltu, tāpat izraibinātu kātiņu, kurš parasti ir uzlejasgalu tievāks. Mīkstums ir balts un stingrs; it nemaz nav sīvs. Aug gan zem skujkokiem, gan zem lapkokiem sablīvētā augsnē, īpaši uz meža ceļiem un pie tiem, jau no jūnija līdz pat oktobrim. Ļoti bieži sastopama. Ēdama pat jēla! Tomēr nevajadzētu ievākt augļķermeņus, kuri uzieti improvizētās meža autostāvvietās.

The size of this mushroom can range from 5 to 12 cm in diameter. Spore powder is white. Its cap is brownish-vinaceos with mottled appearance. In age, its gills protrude beyond cap margin. It grows under deciduous and coniferous trees on dense soil, particularly along forest tracks, from June to October. It is very common in Latvia. Edible, may be consumed even raw!

Plankumainās bērzlapes cepurīte tiešām ir plankumaina - nespodro brūngani vīnsarkano virsmiziņu izraibina blāvi plankumi.
Pieaugušai plankumainajai bērzlapei virsmiziņa ir atkāpusies no cepurītes malas, liekot izveidoties raksturīgajai "ķemmītei".
Mature Bare-toothed Russula has the "teeth" clearly visible along the entire margin of the cap.

Blāvākie plankumi, kuri plankumainajai bērzlapei izraibina cepurītes virsmiziņu, parasti ir plaši, taču mazkontrastaini un ar visai izplūdušām robežām.

Paretam tomēr gadās plankumainās bērzlapes eksemplāri, kuriem plankumi ir sīki un diezgan krasi norobežoti.

Jaunai plankumainajai bērzlapei cepurītes virsmiziņa tipiski ir tumšāka nekā vecai, plankumu mazāk izraibināta.

n e w ! ►     upper sides (young) augšpuses (jaunām)    ◄ jauns!  
n e w ! ►      upper sides  (older) augšpuses (vecām)     ◄ jauns!  
from various sides dažādos rakursos 

free hit counter