#StandWithUkraine

Verpa bohemica
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

Morchella semilibera
Zvana lāčpurns

Parastais ķēvpups

 
 

Syn.: Ptychoverpa bohemica
English name: Wrinkled Thimble-cap
Deutschen Namen: Böhmische Glocken-Morchel, Böhmische Runzel-Verpel

Vidējliela vai prāva (paretam pat 20 cm augsta) askusēne ar konisku, zvanveidīgu vai olveidīgu cepurīti pagaiši brūnā krāsā, vertikālā virzienā viļņveidīgi sakrokotu; ar sākumā baltganu un blīvu, bet vēlāk dzeltenīgu un dobu kātiņu, kurš ir saaudzis ar cepurīti tikai pašā galotnē (un savienojuma vietā viegli nolūst); ar baltu mēreni gumijveidīgu mīkstumu. Aug aprīļa beigās un maija pirmajā pusē zem lapkokiem. Samērā reti sastopama. Ēdama, tomēr traucē gumijveidīgums; pirms cepšanas jāpavāra.

This wrinkled brown fungus can be as tall as 20 cm. Spore powder is white. It grows on rich soil in deciduous forests, usually from late April to mid-May. It is not particularly common in Latvia. Edible after boiling. Its flesh is gummy-like, but delicious.

   

Parastais ķēvpups uzrodas pavasarī reizē pirmajiem zaļumiem. Cepurīte ir brūna un vertikālā virzienā viļņveidīgi sakrokota.
 Kātiņš sākumā ir baltgans, vēlāk - dzeltenīgs (un dobs).

   

Cepurītes raksturīgais viļņveidīgais krokojums ir pirmā pazīme, pēc kuras jau paviršā acu uzmetienā augļķermeņa augšpusei
ir iespējams atšķirt parasto ķērvpupu no vizuāli diezgan līdzīgā zvana lāčpurna.

Parastais ķēvpups aug zem lapkokiem, līdz ar to ir atrodams starp pērnajām lapām. (Šeit: skati no augšas, kuros krokojums neizskatās tik raksturīgs.)

 variety of shapes apveidu dažādība
  cross-section etc. garengriezums u.c.
rich "harvest" bagāta "raža" 

free hit counter