#StandWithUkraine

Verpa conica
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

Verpa bohemica
Parastais ķēvpups

Smailais ķēvpups

 
 

Syn.: Verpa digitaliformis
English name: Smooth Thimble-cap
Deutsche Name: Fingerhut-Verpel

Maza vai neliela (līdz ~10 cm augsta) askusēne ar zvanveida vai uzpirksteņveida cepurīti gaišākā vai tumšākā brūnā krāsā, sekla vertikāla krunkojuma izvagotu vai arī gludu; ar gaiši dzeltenīgu vai iesarkanu, sākumā blīvu, taču vēlāk dobu kātiņu, kurš ir saaudzis ar cepurīti vienīgi pašā galotnē (un pavisam viegli gan nolūst savienojumā, gan pārlūst jebkurā citā vietā); ar baltu mēreni gumijveidīgu mīkstumu. Aug aprīļa beigās un maija pirmajā pusē zem lapkokiem. Reti sastopama. Ēdama, ar patīkamu garšu, taču dažam traucē konsistences gumijveidīgums; pirms cepšanas jāpavāra.

This rather sleek fungus with a small and slightly or non-wrinkled brown cap can be as tall as 10 cm. Spore powder is white. It grows on rich soil in deciduous forests, usually from late April to mid-May. It is rare in Latvia. Edible and tasty after boiling. Its flesh is somewhat gummy-like, however.

Smailā ķēvpupa cepurīte ir gaišāk vai tumšāk brūna un sekla vertikāla krunkojuma izvagota (eksemplāram pa kreisi) 
vai arī gluda (eksemplāram pa labi). Kātiņš ir gaiši dzeltenīgs vai iesarkans, visā savā augumā aptuveni vienādresns.

Smailais ķēvpups uzrodas pavasarī reizē ar pirmajiem zaļumiem un dažām citām tās pašas dzimtas (Morchellaceae) askusēnēm,
konkrēti šeit - cieši blakām ar apmēram tikpat reti sastopamo dzīslaino kauslāčpurnu.

Smailā ķēvpupa kātiņš sākumā ir blīvs, tomēr ar laiku kļūst dobs (šeit jau ir). Tas ir saaudzis ar cepurīti tikai pašā galotnē.
Kātiņš ir visai trausls, tas ļoti viegli pārlūst gan savienojumā ar cepurīti, gan jebkur citur (šeit ir noticis kā viens, tā otrs).

Abu lappušu foto ir no atradnes Smitenes novadā netālu no Gaujienas.
Pateicamies Diānai Meierei, kura aizveda mūs līdz šai atradnei!

n e w ! ►        variety of shapes apveidu dažādība      ◄ jauns!  

free hit counter