#StandWithUkraine

Amanita crocea
 
Upward · Augsup Intro · Ievads News · Jaunumi Topics · Temati Links · Saites Survey · Aptauja Tests ! · Testi ! No folkloras LV Dyes · Pigmenti Humor · Humors

 

Amanita citrina
Bālā mušmire

Oranžā makstsēne

Amanita excelsa
Pelēkā mušmire

Syn.: Amanita vaginata var. crocea; Amanitopsis crocea
English name: Orange Grisette, Saffron Ringless Amanita
Deutschen Namen: Orangegelber Streifling

Vidēji liela lapiņsēne ar spilgti oranžu cepurītes virsu, no malas tālu iekšup rievotu; ar slaidu kātiņu bez gredzena un plašu maksti ap kātiņa pamatni. Aug no jūnija līdz septembrim zem eglēm un lapukokiem ar barības vielām bagātā augsnē. Bieži sastopama. Ēdama, taču ieteicama kopā ar citām, vērtīgākām sēnēm. Cepta vien ir mazliet indīga, tāpēc iepriekš jānovāra apmēram pusstundu un ūdens jānolej.

Bez abām visbiežāk sastopamajām makstsēnēm - dzeltenbrūnās un oranžās - Latvijā ir konstatētas vēl vairākas makstsēnes, daža no tām pareti, cita ļoti reti sastopama (sk. ģints pārskatu vietnē senes.lv šeit).

The size of this mushroom can range from 6 to 12 cm in diameter. Spore powder is white. It grows under spruce and various deciduous trees from June to September. It prefers nutrient-rich soil. It is common in Latvia. Edible, if boiled for about 30 min (fresh is slightly poisonous).

Oranžajai makstsēnei, tāpat kā pārējām makstsēnēm, cepurītes mala ir izteikti rievota, bet kātiņš ir garš, bez gredzena un ar vaļīgu maksti apakšgalā.
Taču oranžās makstsēnes kātiņš izceļas ar īpatnēju smalku rakstu (īpaši labi ir saskatāms attēlā pa labi), savukārt maksts - ar koši dzeltenu iekšpusi.
Orange Grisette, like others, is remarkable for the striated margin of the cap. It has a tall stipe with wide volva around the base, but without a ring.

Makstij, no kuras izspraucas oranžās makstsēnes cepurīte un kātiņš,
ārpuse ir balta, taču bieži nosmērēta ar pielipušām augsnes daļiņām.
The volva, from which both the cap and the stem emerge, is white.

an unusual specimen īpatnējs eksemplārs   

free hit counter